18. ALLAH NE YAZDIYSA, O OLUR

19. GAYEMİZEs-selâmü aleyküm ve rahmetu’llàhi ve berekâtüh! Aziz ve sevgili misafirlerimiz, değerli hocaefendiler!

Kıymetli sanat gönüllüleri ve değerli iş adamları! Bu mutlu günümüzde, sevinçli günümüzde aramızda olmanızdan iftihar ediyoruz. Hepinize dua ediyorum. Allah razı olsun… Allah ecrinizi, sevabınızı çok eylesin... Bizi sevindirdiğiniz gibi, Allah da sizi sevindirsin…


a. Sàlih ve Muslih Olmak


Türkiye'de de grubumuz, zümremiz, camiamız çalışmalar yapıyor. Kısaca özetlemek icap ederse amacımız: 1.Önce kendimizin iyi ve sàlih bir insan olması Birinci amacımız bu. Çünkü her koyun kendi bacağından asılırmış. Allah herkesi şahsen hesaba çekeceği için, önce iyi insan olmak mecburiyetinde olduğumuzu hissediyoruz. Kendimizi, çoluk çocuğumuzu, hanımlarımızı, ailelerimizi iyi insan yapmak, sàlih insan olmaları için çalışmalar yapıyoruz.


İnsan sàlih insan olsa, kendisi cennete girse, ama sevdiklerinden, yakınlarından, kardeşlerinden, dünyadaki dostlarından bazı insanlar giremese, o zaman tabii onların da girmesini temenni eder. Onun için, ikinci çalışmamız, başka insanları da sàlih insan yapma çalışması.

Önce kendimiz Allah'ın emrettiği, doğru, sàlih, iyi, insanlığa faydalı insan olacağız. Ondan sonra da, başkalarını iyi insan yapmak için ne türlü hizmet gerekiyorsa, o hizmetleri yapacağız.


b. Eğitim, Dostluk ve Yardımlaşma


Bu hizmetleri yapmak için insan şahsen çalışırsa küçük bir gayret olur, az bir sonuç alınır, diye biz Türkiye'de gayretlerimizi birleştirmek üzere vakıflar kurduk. Üç tane büyük vakfımız var. Anadolu'nun muhtelif şehirlerinde yüzlerce şubemiz var. Bu vakıflarımızda üç ana gaye için çalışıyoruz:

550

1. Eğitim işi, eğitim çalışmaları! Her seviyeden; genç yaşlı, okul çağında, okul çağı dışında, iş hayatında; kadın erkek… Her çeşit insanın eğitimi için çalışmalar yapmak. Bir amacımız, eğitim çalışmaları.


2. İnsanlar arasındaki sevgiyi, dostluğu ve kaynaşmayı sağlayıcı çalışmalar yapmak!

Hadis-i şeriflerde Efendimiz SAS bu hususta bize talimat vermiş: İnsanlar için yapabileceğimiz çalışmaların en güzeli insanların arasını ıslah etmek, aralarını iyileştirmek, insanları birbirleriyle dost etmek, sevgiyi yaymak, insanların birbirlerini sevmesini sağlamak. Bir amacımız bu… Biz buna dostluk diyoruz, sevgi ve dostluğu yaymak!


3. Sonra, kuru bir sevgi çok büyük bir anlam ifade etmediği için; sen birisini seviyorsun ama uzaktan bakıyorsun. Onu bırakmışsın, kıvranıyor. Sen uzaktan severek bakıyorsun. Ben bu kardeşimi seviyorum, diyorsun. Böyle bir şey anlamsız olduğu

551

için; üçüncü amacımız yardımlaşmak!

Yardım da etmeliyiz. İnsan insana kara gününde, sıkıntılı zamanında yardımcı olmalı. Önemli amaçlarından birisi de bu.

Eğitim, dostluk ve yardımlaşma!


c. Faaliyetlerimiz


Bu çalışmaları tahakkuk ettirmek için yaptığımız bazı uygulamaları söyleyeyim:

Meselâ, çeşitli klinikler ve hastaneler açtık, doğumevleri açtık ki kendi çevresindeki başka müesseselerden daha güzel hizmetler veriyor. Daha güzel âlet ve edevata sahip, daha çok takdir topluyor.

Çeşitli seviyede okullar açtık. Kolejler, özel okullar açtık. Anaokulları açtık. Anaokullarını yönetecek hanım öğretmenleri yetiştiren anaokulu öğretmeni okulu açtık. Böylece küçüklük çağlarından bebeklerden başlayarak çocukları en yüksek seviyeye kadar yetiştirmeyi amaçladık. Buna örgün eğitim deniliyor; muntazam, hedefli, sınıflı eğitim. Bunu yapmak için çalışıyoruz: Anaokulundan alıp sonuna kadar götürmek!

Şu sırada bir de üniversite kurmak niyetimiz ve teşebbüsümüz var, inşaallah o da dualarınızla tahakkuk eder!


d. Yaygın Eğitim


İnsanların sağlıklarına hizmet ediyoruz, eğitimlerine hizmet ediyoruz fakat hayatta herkes okula gidemiyor. İşi dolayısıyla gidemiyor, yaşı geçmiş olduğu için gidemiyor, ev hanımı olduğu için gidemiyor, tüccar olduğu için esnaf olduğu için gidemiyor… Onların eğitimini sağlamak için de, yaygın eğitim dediğimiz yollarla onları eğitmeye çalışıyoruz.

Yaygın eğitim vasıtaları olarak kitap neşretmek, mecmualar neşretmek faaliyetini yapmaktayız! İnşaallah önümüzdeki aylarda gazete neşrini de yapmak istiyoruz, gazetemiz de olacak!

Bir radyo çalışmamız var: Norveç'ten, Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar; Suudi Arabistan, Kuzey Afrika dâhil, çanak anteni olanlar dinleyebiliyor.

552

Bu yayınları Avrupa, Anadolu, Afrika'nın kuzeyi, Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Orta Asya dinleyebiliyor. Ama bu tarafa henüz yansıtacak teknik imkân bulamıyoruz. Çünkü burası tencerenin altı, aşağı taraf olduğu için burası için de bir ayrı çalışma yapmak üzereyiz.

Radyomuzun yayınlarını çanak anteni varsa, herkes alabilir ama alamayan yerler için de Anadolu'nun 130 merkezinde yansıtıcımız var!

Türkiye'nin en çok dinlenen yayınlarından biri… TRT'den

daha çok beğenilen, daha çok dinlenen bir yayınımız var! El- hamdü lillâh bu, halka yönelik bir yayın! Bizim tanımadığımız kimseler de dinliyormuş. Onu şöyle anlıyoruz: Yayın yaptığımız yerde elektrik kesildiği zaman "Yayınınıza ne oldu?" diye telefon açıyorlar. Diyorlarmış ki; "—Biz Akrakolik olduk!"

Alkolik değil de, Akrakolik olduk.

“—Ne oldu, niye kesildi bu yayın?" diyorlarmış.


Böyle bir yayınımız var. Burada sanat yayınları, dinî yayınlar, kültür yayınları devam ediyor. Bu çalışmaları dünyanın başka yerindeki kardeşlerimize götürmek istediğimiz için yapıyoruz. Oralara da zaman zaman davet edildiğimiz için gidiyoruz.

Bu yıl bu güzel, küçük fakat anlamlı yerin açılması için davet olunduk. Kalktık geldik. Burada da bu müessesenin adı İlim, Kültür ve Sanat müessesesidir, kuruluşudur. Hem ilmi öğrenmeye, öğretmeye çalışıyoruz hem dini ve milli kültürümüzü kardeşlerimiz iyi öğrensinler, iyi temsil etsinler, diye çalışıyoruz. Bakalım Türk ahlâkı neymiş, bakalım İslâm ahlâkı neymiş, bizzat görsünler!


Biz çarşıda bir dişçiye uğradık. Dişçi diyor ki;

"—Yanımda bir müslüman komşu var. Onun komşuluğundan çok memnunum."

Kendisi müslüman değil ama, "Çok memnunuz. Çok güzel komşuluk yapıyor, hayranım kendisine…" diyor.

Bize de iltifatkâr sözler söyledi ama komşusu için söylediği daha önemli!

Burada kendi kültürümüzü tanıtsınlar, kendi kültürümüze

553

uygun, Allah'ın rızasına uygun yaşasınlar diye çalışmalar yapıyoruz.

Onun için burada bir kitabevi gerekiyor. Çeşitli yayınlar yapıyoruz. Radyo yayınını inşaallah başlatacağız. İbadetlerimizi de topluca, beraberce yapmaya çalışacağız.


Buradaki kardeşlerimiz Coburn Camii'nin de yapılmasında en büyük hizmetleri yapmış kardeşlerimizdi. Aramızda, civardaki Wollongong gibi şehirlerde çalışmalar yapan kardeşlerimiz var. Allah hepsinden razı olsun.

Allah-u Teàlâ Hazretleri bu çalışmaları, rızasına uygun çalışmalar eylesin… Allah sebep olanlardan, katkıda bulunanlardan, emek sarf edenlerden razı olsun… Sizlerden de razı olsun.. Dünyanın ve âhiretin her türlü mutluluklarına, iyiliklerine, güzelliklerine Allah cümlemizi erdirsin… Her türlü kötülüklerden korusun… Türkiye'de de gençliğin büyük problemleri var. Gazetelere intikal ediyor, belki buraya gelen gazetelerden duyuyorsunuz. Uyuşturucu alışkanlığı vs. İnşâallah çocuklarımızı göğsümüz kabaracak şekilde yetiştiririz. İftihar edeceğimiz başarılarını görürüz. Allah-u Teàlâ Hazretleri evlatlarımızın mürüvvetlerini de görmeyi nasib etsin… Onları güzel yetiştirmiş olmanın mutluluğuna da bizleri erdirsin… Dünya ve âhiretin her türlü hayırlarına mazhar eylesin... Hepinize teşekkür ediyorum, Allah hepinizden razı olsun… Es-selâmü aleyküm ve rahmetu’llâhi ve berekâtüh!


21. 12. 1996 - Avustralya

554
20. NEFİS TERBİYESİNİN ÖNEMİ
©2024 Kotku Enstitüsü v2.7.2