RAMAZAN-I ŞERİF ÇALIŞMALARI KADIN VE AİLE MART 90 Dost ya da düşman, içte ve dışta herkes açıkça görüyor ki; Elhamdü lillah ülkemizde müslümanlık günden güne gelişmekte, kuvvetlenmekte. Bendeniz de gezdiğim her il, ilçe ve beldede, dini yönden gerçekten büyük bir canlılık ve dinamizm müşahede ediyor, mutlu oluyorum. Maşaallah, en ummadığım yerde bile, çok şuurlu, çok kaliteli, aydın, takva ehli insanlarla karşılaşıyor; haksever, hayırsever, dürüst, çalışkan, fedakar, vefakar, olumlu, verimli kardaş ve gönüldaşlarla tanışıyorum. Hele enerji dolu, pırıl pırıl, temiz, idealist gençler o kadar çok ki! Allah Teala adedlerini arttırsın, İslam'a güzel hizmetler yapmalarını nasib etsin! Diğer yandan bu güzel ve kutlu gelişme, bazı unsurları ve kesimleri ise şiddetle tedirgin ediyor. Onlar İslamdan, imandan, ibadetten çok ürküyor ve korkuyorlar, çok farklı, haksız ve mesnedsiz, yalan ve yanlış düşünce ve yorumlara sürükleniyor, ithamlar yapıyorlar. Bu bence, çok önemli ve üzerinde dikkatle durmamız gereken çok ciddi bir konu.
1
Biz onları korkutmamalı ve dışlamamalıyız. İslamın büyüklüğünü ve güzelliğini onlara mutlaka anlatabilmemiz gerekiyor. Onları, kızmadan, küsmeden, sabırla, sevgiyle, şefkatle ikna ve tedavi etmeğe büyük özen göstermeliyiz. Karşımızdakiler, her tip ve kategoriden olabilirler, genellikle dini bakımdan iyi niyetli ama cahil ve gafildirler. Ama daha aşırı, hatta kafir ve münkir de olabilirler, gayrimüslim kökenli veya batıl mezhepli de... Biz yılmamalıyız, düşünmeliyiz ki Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve alihi vesellem efendimiz hazretleri, nasıl çok cahil ve müşrik bir topluma İslam'ı sevdirdi ve kabul ettirdi! Bazı yahudi ve hristiyanları ve azılı düşmanları, nasıl samimi mü'minler ve dostlar haline getirdi! Biz de yine Peygamberimizin o sevgi, şefkat, sabır, ilim, sohbet, hikmet, cudü seha, ihsan ve ikram yolundan yürümeliyiz. Lüzumsuz kavga ve kızma yok! Kanaatımca düşman kamplara bölünmek, katılaşmak, diyaloğu kesip koparmak, araya derin uçurumlar, ya da aşılmaz yüksek duvarlar koymak.. yanlıştır, fayda getirmez.
2
Adam harcamak kolaydır, kazanmak zor, öldürmek kolaydır, yaşatmak zor; yakıp yıkmak kolaydır, yapmak ve onarmak zor; dargınlık, düşmanlık kolaydır, sevmek ve dostluk kurmak zor! Biz zor ve zahmetli de olsa, Allah'ın razı ve hoşnud olacağı yolu seçmeliyiz. Bir insanın doğru yola gelmesi, Hidayete ermesi çok önemli bir olaydır, kıymetine baha biçilmez, dünyalar değer. Bir kulu cehennem ateşine yanmaktan, edebi azaba uğramaktan kurtarmak, sonsuz saadete ermesini sağlamak ne kadar asil, ne kadar muazzam bir iyiliktir! Siz, bu huzur ve mutluluk veren işe koşun, bu yüce gaye için çalışın ki, en büyük sevapları ve en yüksek manevi makamları kazanın! Çevremizde ve içimizde maddi yönden kaliteli amma manevi yönden boş gafil, cahil, dünya zevkine veya meşgalesine dalmış ahiretten bihaber, cezayı hak etmiş, inanca susamış sizden yardım bekleyen çok zavallı insan var. Bunlar sizin; kardeşleriniz, yakınlarınız, evlatlarınız, hemcinsiniz. Onlara yardım ve dostluk elini uzatmalı, onları kurtarmağa (kendileri istemeseler bile) var gücünüzle çalışmalısınız; tıpkı yangından can ve mal kurtarır gibi; aynen azgın dalgalar arasında çırpınan kimseyi çekip boğulmaktan sahil-i selamete çıkarmak gibidir.
3
Önümüz Ramazan-ı şerif, çok nurlu ve kutlu pek ecirli ve feyizli bir ay şeytanların bağlandığı, rahmet kapılarının açıldığı şartları çok müsait bir manevi mevsim! İçte ve dışta çok hızlı ve önemli değişme ve gelişmelerin olduğu, birlik ve beraberliğe çok mecbur, rahmet ve nusrete çok muhtaç bulunduğumuz bir zamanda hızır gibi imdadımıza geliyor. Geliniz, bu yılın Ramazanını çok iyi değerlindirelim: Hem kendimiz, ibadet ve taate, hayrat ve hasenata girişmekle, hem de başkalarını hak yola çekmekle.. Onlara hediyeler vererek; kitaplar, dergiler okutarak; vaazlara, sohbetlere götürerek, ziyaretlere, iftarlara çağırarak, özel konuşmalarla ikna ederek; tefekküre sevk ederek; severek ve sayarak.. Gençler ve yaşlılar, kadınlar ve erkekler olarak her biriniz bu Ramazan, en aşağı on kişi kazanmağa çalışmalısınız. Allah, üstün muvaffakiyet versin, Ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun. Allah teala cümlenizi, sevdiklerinizle birlikte nice nice maddi ve manevi bayramlara erdirsin, cennet ve cemaliyle müşerref eylesin! Amin bi-hürmeti Seyyidi'l-mürsilen sallallahu aleyhi ve alihi ecmain!
4
©2024 Kotku Enstitüsü v2.7.2