MEKKE-İ MÜKERREME'DE RAMAZAN KADIN VE AİLE MAYIS 88 Ramazan bayramınızı, şu mübarek Mekke-i Mükerreme'den bütün kalbimle kutlar, herbirinize dualar eder, nice mutlu günlere ve bayramlara ermenizi, iki cihanda tüm sevdiklerinizle birlikte bahtiyar olmanızı dilerim sevgili okuyucular! Ramazan bu mukaddes beldelerde çok şahane oluyor, sizlerin de görmenizi, tatmanızı isterim. İnşaallah yakın zamanda sizler de tadarsınız! Akşama yakın Harem-i Şerif'e grup grup naylon sofralıklar seriliyor, buzlu zemzem suları ve hurmalar ortaya konuyor, ezan okununca çok feyizli bir şekilde oruçlar açılıyor. Müezzinler 5 dakika kadar sonra kamet getiriyorlar. Böylece hem Hz. Peygamber Efendimiz'in s.a.s. !İftar için acele ediniz" emri şerifi yerine geliyor, hem de namaz evvel vaktinde kılınmış, geçe bırakılmamış oluyor. Diğer güzel bir adet de yaksının, normalden yarım saat kadar sonra okunması. Böylece herkes hem rahat rahat yemek yiyor hem de yatsı namazına ferah ferah yetişiyor.
1
Hem Mekke-i Mükerreme'de, hem de Medine-i Münevvere'de teravihler hatimle kıldırılıyor. Bizim ülkemizdeki gibi çabuk kıldırma ve acele, burada hiç yok ve çok ayıplanıyor. Ramazan-ı Şerif'in Son on günü gece teheccüd namazı da cemaatla ve cüz okuyarak 10 rekat halinde kılınıyor. Sabahlara kadar her taraf ışıl ışıl ve pırıl pırıl; hem maddi, hem de manevi bakımdan eşsiz bir nuraniyet! Beyler, hanımlar, küçüklü büyüklü çocuklarla aileler topluca ibadete geliyorlar; o cici yavrucaklara ibadet ne kadar yakışıyor ya Rabbi! Bebekler bile anne ve babalarının kucaklarında tavaf ediyorlar. Ne tatlı bir manzara bir görseniz. Burada gündüzler çok sıcak, 35-42 derece! Bölge tamamen kayalı tepeler ve aralarındaki kumsal vadilerden ibaret. Fakat yine de her türlü nimet, yiyicek ve meyva mevcut. Rabbimiz, Halli İbrahim Peygamber'in a.s., "Ya Rabbi buraya senin emrinle yerleştirdiğim zürriyetimi türlü meyvalarla rızıklandır!" diye yaptığı duasını ne güzel kabul eylemiş. Hele özel iftar sofralarının zenginliği ve bolluğu gerçekten göz kamaştırıyor. Allah dünyanın öbür diyarlarındaki aç ve yoksul müslümanları unutmamayı ve israfa düşmemeyi buradakilere (ve bizlere) nasib eylesin!
2
Bayram öncesi günlerin aileler içinde bilhassa hanımlar için ne kadar tatlı bir telaş devresi olduğunu bilirim. Bayram hediyeleri, evin tepeden tırnağa temizlenmesi, yeni elbiseler, tepsi tepsi tatlılar vs. Şimdi bazıları bayramların telaşından dolayı işin kolayını seyahata çıkmakla buluyor! Bizler bayram ziyaretlerinin de ibadet kadar önemli ve sevaplı olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca müslümanın müslümana üç günden fazla dargın ve küskün kalması helal olmadığı için, bu manevi günleri, dostlukların yeniden canlandırılması ve tamir için fırsat bilmemizi önemle hatırlatırım.
3
©2024 Kotku Enstitüsü v2.7.2