Gülçocuk-18 İÇKİLİ ÇUKULOTALARA DİKKAT! Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN İslâm dini, gıdaların temiz, pâk ve helâl olmasına çok büyük önem vermiştir. Bazı gıda ve içecekler haramdır; çünkü pis veya zararlıdır. Her şeyi yaratan; neyin faydalı, neyin zararlı olduğunu en iyi bilen yüce Rabbimiz, bize tüm temiz ve güzel şeyleri helal kılmış, ama bazı zararlı ve kötü şeyleri yasaklamıştır; tabii yine bizim sağladığımız için, ruhî ve bedenî, maddî ve manevî, şahsî ve ictimâî huzur ve mutluluğumuz bozulmasın diye. Mesela: Ölü hayvan eti yasaklanmıştır; çünkü tıp ilmi de bildiriyor ki; pis, mikroplu ve zehirleyicidir. Domuz eti yasaklanmıştır, çünkü bugün artık Avrupalılar da söylüyorlar ki, içinde öldürücü, felç edici parazitler vardır, sağlığa zararlıdır. İçkinin her çeşidi, azı da çoğu da şiddetle yasaklanmıştır; çünkü insanı zamanla alkolik eder, vücudu çürütür, aklı baştan alır insana çeşitli suçlar işletir. Kazalara sebep olur, nesli bozar. Bunlardan başka, çalıntı, gasp, kumar, faiz paraları da haram kılınmıştır; çünkü, hak etmeden alınmakta, toplumun düzeni ve çalışma ahlâkını bozmakta, nice insanları mağdur ve mahsun etmektedir.
1
Bunların yasaklanması fena mı? Hayır çok yerli yerinde, haklı ve doğru ve güzel; iyi ki haram kılınmışlar! Zaten bugünkü bilimsel araştırmalar da onların kötülüğünü ortaya çıkarıyor. Bir de şurası önemli: Helâller çok, haramlar az ve mahduttur. Allah'ın bize helâl kıldığı nice tatlı, leziz, temiz, yiyecek ve içecekler var. Onlar bize yeter de artar bile! Neden onlarla yetinmeyip; hem zararlı, hemde pis veya kötü olan bir kaç harama tenezzül edelim? Neden boş yere kendimizi günaha sokalım? Amma gelin görün ki bazı imanı çürük, görüşü kısa, aklı sakat, iradesi zayıf insanlar bu gerçekleri göremiyor, zararlı yiyecek ve içeceklerden vazgeçmiyor, sonunda da erkenden sağlığını kaybediyor, maalesef iş işten geçtikten sonra akıllanıyor, pişman oluyor. Konuyla ilgili bir olay da nakledeyim. Geçen gün misafirlikte bize çikolata ikram ettiler, aldık ama bir de ne görelim: içi likörlü, yani içkili imiş! Ne kadar üzüldük. Bunu îmal edenler hiç utanmıyorlar mı? Biz onlardan helal gıda diye çikolata aldık meğer onlar içine haram katmışlar. Halkı böylece farkına varmadıkları şekilde harama bulaştırmak insafa sığar mı? Çok teesüf ederiz.
2
Belki de bazı gayrimüslim, din düşmanları bu işi kasten yapıyor halkı aldatıp kenardan "oh, size haramı gizlice yedirdik ya!" diye kıs kıs gülmek istiyordur. O halde sevgili çocuklar! siz bundan sonra acele etmeden, gıdalarınızı kontrol ede ede seçin, oburluk etmeyin, dikkatli davranın, sağlığınızı titizlikle koruyun, şaibeli gıda yemeyin, haramlı meşrubatı içmeyin, din ve halk düşmanlarının oyununa gelmeyin, daima temiz, taze, tabiî ve katkısız gıdaları tercih edin! Allahın selamı bereketi rahmeti sevgi ve rızası daima üzerinize olsun.
3
©2024 Kotku Enstitüsü v2.7.2